Wat – omówienie jednostki

autor: | Apr 7, 2020 | Encyklopedia, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Najważniejsze informacje o jednostce mocy - watach
WAT jest jedną z najważniejszych jednostek, które definiują moc żarówki. Warto dowiedzieć się, jak się ją opisuje i co dokładnie oznacza. Dzięki temu łatwo poradzimy sobie z wyborem najlepszej dla nas żarówki czy innego źródła światła.

Czym jest WAT?

WAT jest jednostką mocy i strumienia energii. Oznaczany jest wielką literą W. Z jej zastosowaniem możemy w prosty sposób opisać moc żarówki każdego typu. Za twórcę jednostki mocy uznaje się Jamesa Watta. Był on brytyjskim inżynierem oraz wynalazcą, który jest twórcą również innych, ważnych wynalazków. To on stworzył i dopracował maszynę parową czy silnik mechaniczny. Także jemu zawdzięczamy wprowadzenie do obiegu jednostkę “koń mechaniczny”.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

WAT w żarówkach klasycznych oraz LED – najważniejsze różnice

WAT to jednostka, którą opisujemy moc zarówno w tradycyjnych żarówkach, jak i nowoczesnych żarówkach halogenowych i LED. Każdy, kto miał w ręku opakowanie diod LED, widział, że wartości WAT na nich są dużo niższe niż w klasycznych żarówkach. Nie oznacza to jednak, że produkują one mniej światła. Różnica wynika z innej technologii stosowanej do ich produkcji. Przyjmuje się, że żarówka LED daje światło o około 9 do 10 razy mocniejsze. Możemy więc mówić, że żarówka LED o mocy 7W będzie odpowiadała tradycyjnej żarówce o mocy około 80 WAT.

Zastosowanie żarówek o różnej mocy WAT

W mieszkaniach i biurach możemy wykorzystywać żarówki o różnej mocy WAT. Te mocniejsze sprawdzą się w wiszących lampach jako główne oświetlenie. Słabsze z kolei będą doskonałe do oświetlenia punktowego.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link