Kandela i luminancja – omówienie jednostek

autor: | Apr 4, 2020 | Encyklopedia, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Najważniejsze informacje o kandeli i luminancji
Kandela i luminancja to jednostki, które powiązane są ze światłością. Jest to natężenie strumienia światła emitowanego przez określone jego źródło. Światłość tłumaczy, jaka jest wizualna wielkość światła.

Co to jest kandela?

Kandela to podstawowa jednostka światłości, oznaczana skrótem cd. Opisuje światłość, z którą w określonym kierunku świeci dane źródło światła. Kandela to opisywania miary światłości została wprowadzona w połowie XX wieku (w roku 1948). Wcześniej istniała inna miara światłości i była to świeca. Co ciekawe wcześniej istniały inne definicje kandeli, jednak ze względu na swą niedokładność zostały zastąpione wyżej opisaną.

Jeśli chodzi o sposób odczytywania kandeli, to robimy to przez wykorzystanie punktu porównawczego, jakim jest tak zwana typowa świeca (o mocy 25W i światłością około 135 kandeli).

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Czym jest luminancja?

Luminancja to z kolei wielkość fotometryczna mierząca natężenie światła padającego w wybranym kierunku. Luminancja mówi nam, jaka ilość światła zostaje wyemitowana przez określoną powierzchnię (i mieści się w kącie bryłowym). Równocześnie mierzy wrażenia wzrokowe, które odbiera nasze oko.

Luminancja posiada własną jednostkę, która ją opisuje i jest to kandela na metr kwadratowy (cd/m²). Ciekawy jest pomiar luminancji, który odbywa się poprzez porównanie wyniku do wzorca luminancji. Aktualnie korzysta z się z dwóch różnych wzorców luminancji: wewnętrznego i zewnętrznego.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link