Kinkiet jako niezastąpione oświetlenie? Poznaj jego możliwości

autor: | Dec 23, 2020 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Popularny kinkiet w salonie

Kinkiety cenione są przede wszystkim za uniwersalność, która pozwala zastosować je w wielu pomieszczeniach. Bez problemu zainstalujemy je w salonie, kuchni, łazience, a także dziecięcym pokoju. Ponadto ich możliwości rozszerzymy żarówkami led, które pomogą podkreślić klimat pomieszczenia lub zmienią otoczenie w nieco bardziej użytkowe. W poniższym artykule udowodnimy, że miejsce na kinkiet powinno znaleźć się w każdym domu. Zapraszamy do czytania.

Dlaczego kinkiet jest tak popularny?

Popularność kinkietu jest tak ogromna, ponieważ jest łatwy w montażu i świetnie pasuje do każdego wnętrza. Ponadto w wielu modelach możemy wymieniać klosze, dzięki czemu nie czekają nas dodatkowe wydatki po remoncie pokoju, czy szybkiej zmianie aranżacji. Warto również pamiętać, że kinkiet to nie tylko oświetlenie przypominające muszlę czy pochodnie. Nowoczesne modele można z łatwością wyginać i dzięki temu posłużą za lampkę nocną, czy dodatkowe oświetlenie do makijażu w łazience.

Jaką oprawę do kinkietu wybrać?

Oprawy do kinkietu są różnorodne i tak naprawdę właśnie od nich zależy to, jak będzie się prezentowało nasze oświetlenie. Mogą być wykonane z papieru, drewna, bawełny, stali, a także tworzywa sztucznego. Te ostatnie są najlepszym kompromisem pomiędzy efektownym wyglądem a wagą lampy. Warto również pamiętać, że w sklepach znajdziemy zdobne kinkiety z kryształu, które będą świetnym dopełnieniem luksusowego wnętrza.

Od rodzaju oprawy zależy także natężenie oświetlenia, którym uzyskamy odpowiedni klimat. Transparentny i miękki materiał rozproszy światło, a także da zadowalającą jasność, pozwalającą na wykonywanie większości codziennych zajęć. Z kolei oprawy z tworzyw sztucznych i grubego materiału stłumią światło, co pozwoli uzyskać intymny efekt, idealny do sypialni. Najwięcej światła uzyskamy z kinkietów bez kloszy oraz tych z przezroczystym okryciem.

Materiałowy kinkiet generuje intymne oświetlenie

Gdzie zawiesić kinkiet?

Wybór punktów oświetleniowych nie wymaga od nas matematycznych zdolności. Najlepiej kierować się praktyką i wybrać miejsca, które wymagają doświetlenia. Dodatkowe źródło światła ułatwi nam wykonywanie ulubionych czynności, a także sprawi, że nie będziemy krążyć po domu w poszukiwaniu odpowiednio doświetlonego punktu. Ponadto każdy typ pokoju wymaga nieco innego montażu lamp.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Montaż kinkietu w sypialni

Kinkiet w sypialni spełnia najczęściej dwie role. Służy za lampkę nocną lub pomaga nam osiągnąć odpowiedni nastrój. Najlepiej zamontować go po dwóch stronach łóżka lub zaraz nad wezgłowiem, co pozwoli uprzyjemnić wypoczynek. Jeśli dużo czytamy, to warto wybrać kinkiet na wysięgniku, który zapewni nam największą kontrolą nad kątem oświetlenia.

Montaż kinkietu w salonie

Kinkiet w salonie możemy zamontować w dowolnym miejscu, jednak tutaj też dobrze jest kierować się naszymi nawykami. Dobrym wyborem jest najdłuższa ściana, punkt nad fotelem lub kanapą, a także miejsce za telewizorem. Warto pamiętać, że kinkiety w salonie optycznie powiększą pomieszczenie i dodadzą mu szyku.

Montaż kinkietów w przedpokoju

Kinkiety w przedpokoju montujemy na najdłuższej ścianie. Jeśli korytarz jest okazały, to zmieści się na nim nawet większa ilość lamp. Kinkiety w tym miejscu są bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdyż doświetlą szafę wnękową i ułatwią korzystanie z lustra.

Montaż kinkietów w łazience

Kinkiety w łazience montuje się najczęściej po dwóch stronach lustra, dzięki czemu zyskujemy wyraźne oświetlenie, które nie rzuca cienia, co jest niezwykle pomocne przy czynnościach pielęgnacyjnych i upiększających. Szczególnie zadowolone będą osoby, dla których makijaż jest codzienną rutyną. Ponadto odpowiednie światło ułatwia też dokładne golenie się. Pamiętajmy jedynie, że kinkiety powinny zostać zamocowane powyżej linii oczu.

Montaż kinkietów w pokoju dziecka

Montaż kinkietu w pokoju dziecka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najlepiej wybrać miejsce, w którym nasza pociecha najwięcej przesiaduje, dzięki czemu ułatwimy jej czytanie książek, odrabianie lekcji, grę na konsoli czy inne zajęcia wymagające użycia lampy. Możemy też zdecydować się na dwa kinkiety, z czego jeden będzie miał zastosowanie praktyczne, a drugi posłuży jako ozdobna lampka nocna.

Niezastąpione i zawsze modne kinkiety

Mnogość zastosowań i uniwersalność sprawiają, że kinkiety nigdy nie wyjdą z mody. Zmienia się jedynie wygląd kloszy i ich przewodnia kolorystyka. Lampy tego typu to świetny wybór dla osób ceniących styl i oszczędności, gdyż większość kinkietów ma ściągany klosz, który możemy dowolnie przerobić. Co więcej, montaż kinkietu nie jest trudny i nie wymaga skomplikowanych przeróbek. Należy jedynie wywiercić otwory na śruby.

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link