Jesień to czas na sprawdzanie oświetlenia w samochodzie, zobacz czy spełniasz wszystkie normy

autor: | Nov 4, 2020 | Newsy z branży i ze świata | 0 Komentarzy

Jak dobrze oświetlić samochód

Coraz krótsze dni, zmiana czasu i deszczowa pogoda skutecznie zmuszają do korzystania ze świateł drogowych. Niestety nie każdy o nich pamięta, a starsze modele samochodów nie zawsze oferują automatyczne włączenie oświetlenia wraz z silnikiem. Warto pamiętać, że lampy to nie tylko kosmetyka. Zapewniają nam one bezpieczeństwo, a także informują pieszych o zbliżającym się pojeździe. Utrzymanie reflektorów w odpowiednim stanie uchroni nas od tragedii na drodze.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Zapasowe żarówki i właściwy stan techniczny pojazdu

Według danych zgromadzonych przez policję duża część wypadków bierze się z niedziałającego oświetlenia lub źle ustawionych halogenów, które świecą mniej efektywnie. W listopadzie trwa akcja „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, podczas której drogówka będzie zwracała szczególną uwagą na oświetlenie samochodów. Ponadto we wskazane dni kierowcy będą mogli wyregulować oświetlenie pojazdu w przygotowanych punktach diagnostycznych.

Gdzie można skorzystać z bezpłatnego przeglądu oświetlenia?

Akcja przeglądu oświetlenia zorganizowana została przez mazowiecką policję, jednak nie wykluczone, że przyjmie się ona również na terenach innych województw. Warto także pamiętać, iż niezależnie od prowadzonej akcji, zawsze należy sprawdzać stan swoich świateł i w razie czego je wymieniać. Ponadto w razie uszkodzenia tylko jednej lampy, zainstalujmy cały komplet. Takie działanie pozwoli uniknąć niespodzianek.

Cięcia w miejskim oświetleniu pozwalają miastom zaoszczędzić na rachunkach. Jest jednak jeszcze jedna korzyść – taki ruch zdecydowanie zmniejsza zanieczyszczenie światłem, które szczególnie w dużych miastach jest poważnym problemem nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt oraz roślin.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link