Czym jest oświetlenie rembrandtowskie w fotografii?

autor: | Apr 30, 2021 | Ciekawostki, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Czym jest oświetlenie rembrandtowskie

Każdy amator fotografii z czasem zauważa, że światło ma dla niego największą wartość. Niewystarczające i słabe oświetlenie często skutkuje rozmazanymi i niewyraźnymi fotografiami. Podobny efekt możemy otrzymać, jeśli źle ustawimy parametry aparatu. Jednakże wraz z doświadczeniem i wzrostem umiejętności coraz częściej eksperymentujemy z warunkami i uczymy się tego, jak wykorzystywać je w pełni.

W poniższym artykule opowiemy o specyficznym stylu portretowania, który opiera się na umiejętnym operowaniu światłem i cieniem. Zapraszamy do czytania!

Oświetlenie rembrandtowskie, co to znaczy?

Oświetlenie rembrandtowskie jest efektem często wykorzystywanym w fotografii, ponieważ nadaje osobie portretowanej poważnego i jednocześnie nieco dramatycznego charakteru. Warto wiedzieć, że taki styl oświetlenia był znany malarzom już w XVII wieku, a jego największym zwolennikiem był Rembrandt, który umiejętnie wykorzystywał go w swoich pracach. Niesamowite obrazy Rembrandta robiły tak duże wrażenie, że styl oświetlenia nazwano imieniem artysty. Według zachowanych przekazów malarz miał pracować nad swoimi dziełami zawsze w tych samych warunkach.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Czym charakteryzuje się oświetlenie rembrandtowskie?

Oświetlenie rembrandtowskie na zdjęciach możemy łatwo rozpoznać, gdyż osoba portretowana jest oświetlona z jednej strony, co sprawia, że połowa jej twarzy pozostaje w cieniu. Ponadto na zacienionym policzku tworzy się charakterystyczny trójkąt.

Warto wiedzieć, że oświetlenie rembrandtowskie wyszczupla twarz i wydobywa linie szczęki, co jest świetnym sposobem na podkreślenie urody i jej walorów.

Oświetlenie jak w obrazach Rembrandta

Jak zrobić zdjęcie z oświetleniem rembrandtowskim?

Wbrew pozorom światło rembrandtowskie jest bardzo łatwo uzyskać. Wystarczy tylko odpowiednio jasne źródło światła i ustawienie osoby portretowanej tak, aby znajdowała się mniej więcej pod kątem 45 stopni w stosunku do lampy lub okna. Najlepiej jest, jeśli źródło światła znajduje się na wysokości oczu fotografowanej osoby, gdyż wtedy najwyraźniej uwidacznia się charakterystyczny trójkąt na policzku.

Do czego można wykorzystać zdjęcia z oświetleniem rembrandtowskim?

Zdjęcia robione na kształt obrazów Rembrandta świetnie sprawdzają się w poważnej fotografii wizerunkowej. Osoba przedstawiona w ten sposób będzie wydawała się silna i pełna energii, a także jednocześnie zaakcentowana zostanie melancholia odbijająca się w jej oczach. Oświetlenie rembrandtowskie można również wykorzystać do zdjęć z uśmiechem, jednak wtedy warto doświetlić scenę dodatkową lampą.

Zdjęcia w tym stylu łatwo modyfikować, dzięki czemu z łatwością znajdziemy styl, który nam odpowiada.

Katarzyna Przybylska

Katarzyna Przybylska

Autor

Absolwentka inżynierii kształtowania środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dołączyła do redakcji wszystko-jasne.pl kilka miesięcy temu, a na swoim koncie ma już znaczną liczbę ciekawych artykułów.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link