5 sposobów na prawidłowe oświetlenie pokoju nastolatka

autor: | Apr 30, 2021 | Poradniki wnętrzarskie, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Czym prawidłowo oświetlić pokój nastolatka?

Oświetlenie wnętrza powinno być dostosowane nie tylko do jego wielkości, ale również trybu życia osoby, która w nim mieszka. Pamiętajmy, że nastolatki aktywnie spędzają czas, a ich pokoje spełniają funkcję nie tylko sypialni, ale także biura, bawialni i kącika wypoczynkowego. Aby ułatwić życie naszym dzieciom i urządzić ich pokoje atrakcyjnie, warto spojrzeć na oświetlenie z nieco innej perspektywy i wybrać coś niestandardowego.

W poniższym artykule pokażemy kilka ciekawych pomysłów na oświetlenie pokoju nastolatka. Zapraszamy do lektury!

Jak oświetlić pokój nastolatka?

Zanim przejdziemy do propozycji różnych lamp, wytłumaczymy kilka zasad, których należy się trzymać podczas projektowania oświetlenia w pokoju nastolatka. Przede wszystkim weźmy pod uwagę tryb życia młodego człowieka. Potrzebuje on nie tylko lampek do odpoczynku, ale również przyda mu się mocne źródło światła, które ułatwi mu naukę, odrabianie lekcji, a także spędzanie czasu na pogłębianiu zainteresowań.

Ilość punktów oświetleniowych dopasujmy do miejsc, w których najczęściej przesiaduje nastolatek. Najważniejsze z nich to biurko, które wymaga mocnej lampki ustawionej pod odpowiednim kątem. Nie zapominajmy także o głównym źródle światła, które góruje nad pokojem i równomiernie rozjaśnia wszystkie zakamarki.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

1# Nowoczesna lampka na wysięgniku

Lampka na wysięgniku to wspaniałe i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w prawie każdym pokoju. Nastolatek szczególnie ucieszy się z takiego oświetlenia, gdyż zyska oryginalnie wyglądający dodatek i lampkę, która ułatwi czytanie książek lub naukę. Lampę na wysięgniku zazwyczaj można ustawiać w wielu kierunkach, a także dowolnie odsuwać ją od ściany. Jej atutem jest możliwość złożenia, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na biurku lub obok łóżka.

2# Lampki zawieszone na szynie

Lampki na szynie prezentują się nowocześnie i nadają wnętrzu nieco studyjnego charakteru. Tego typu oświetlenie z pewnością spodoba się nastolatkowi, który ceni sobie nowoczesny design. Atutem lamp na szynie jest łatwe ustawienie ich w różnych pozycjach, a także zmiana położenia w razie potrzeby, na przykład po przemeblowaniu.

3# Lampa pająk w centrum pokoju

Lampa pająk może z powodzeniem zastąpić kilka różnych źródeł światła. Wszystko dzięki żarówkom zawieszonym na długich przewodach, które można przytwierdzać do różnych punktów na przestrzeni całego pomieszczenia. W ten sposób łatwo doświetlimy przestrzeń przy łóżku, nad biurkiem, środek pomieszczenia, a także inne punkty, w których potrzebna jest większa ilość światła.

4# Kinkiety w połączeniu z głównym oświetleniem

Lampa na środku pokoju zawsze potrzebuje towarzystwa. Najlepszym i najpopularniejszym wyborem są mniejsze lampki stołowe, jednak świetnie sprawdzą się również kinkiety. Tego typu oświetlenie może posiadać regulację natężenia światła, dzięki czemu szybko wybierzemy, do czego w danym momencie będą służyć – budowania ciekawej atmosfery, czy może doświetlania przestrzeni na biurku.

5# Uniwersalne lampy podłogowe

Szukając oświetlenia do pokoju nastolatka, często zapominamy o lampach stojących, a to właśnie one należą do tych najbardziej uniwersalnych. Łatwo je przenieść z miejsca na miejsce, ponadto wiele z nich zapewnia możliwość regulacji kąta nachylenia, a także natężenia światła i jego barwy. Dobrze dobrana lampa podłogowa może zastąpić oświetlenie na biurko, nad łóżko, czy w ulubionym kąciku nastolatka.

Jak nie przesadzić z oświetleniem w pokoju nastolatka?

Szukając dobrych rozwiązań oświetleniowych łatwo o przesadę. Nie popadajmy w skrajny minimalizm ani nie starajmy się doświetlić każdego zakątka pokoju. Najważniejsze miejsca to takie, w których nastolatek spędza najwięcej czasu. Przyda się również doświetlenie garderoby, co przyspieszy wybór ubrania.

Jeśli nie mamy pomysły na konkretne rozwiązania, to możemy przedyskutować problem z nastolatkiem. Gwarantujemy, że z pewnością będzie miał coś do powiedzenia na ten temat. W końcu jest to etap życia, w którym szuka się ciekawych rozwiązań i goni za nowinkami.

Warto również skorzystać z pomocy pracownika sklepu z oświetleniem. Z pewnością doradzi nam odpowiednie lampy i podpowie, co jest aktualnie modne. Co więcej, pracownicy sklepów świetnie orientują się w tym, jak powinno wyglądać właściwe oświetlenie w różnych pomieszczeniach – nie tylko pokoju nastolatka.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link