Czym jest natężenie światła?

autor: | Jan 31, 2022 | Encyklopedia | 0 Komentarzy

Czym jest natężenie światła
Natężenie to jeden z parametrów, którymi opisujemy światło. Opisuje on gęstość promieni emitowanych przez dowolne źródło światła. Gdy rośnie natężenie światła, my postrzegamy obraz docierający do naszych oczu jako bardziej ostry. Parametr ten mierzymy, stosując jednostkę zwaną luksem. Definiuje się ją jako strumień światła o jasności jednego lumena, padający na powierzchnię o wielkości jednego metra kwadratowego. Aby wyobrazić sobie, czym jest natężenie światła, wystarczy wiedzieć, że wartość jednego luksa ma światło odbite od księżyca w pełni, zaś w słoneczny dzień mamy do czynienia z natężeniem o wartości ok. stu tysięcy luksów. Aby zmierzyć natężenie światła, należy się zaopatrzyć w odpowiedni miernik zwany luksometrem. Na szczęście producenci oświetlenia robią to za nas i w ofercie sklepów znajdziemy źródła światła o zróżnicowanym natężeniu, którego wartość podana jest na ich opakowaniach.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie natężenie światła będzie odpowiednie do naszych potrzeb?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas potrzebuje innego natężenia przy różnych czynnościach. Do pracy umysłowej, by była ona efektywna potrzeba co najmniej pięćset luksów, zaś w pracy fizycznej natężenie nie musi być tak wysokie i wystarczy nam 200 – 300 luksów. Jeżeli wykonujemy prace precyzyjne, wówczas będziemy potrzebowali światła o zdecydowanie większym natężeniu. Odpowiednie będzie takie o wartości około 1000 luksów.

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link