Wzrok to jeden z najważniejszych, zaś dla wielu osób najważniejszy ze zmysłów. Pozwala nam on poznawać otaczający nas świat, cieszyć się jego pięknem. Niestety wraz z wiekiem powoli tracimy tę możliwość wskutek pogarszania się wzroku. Czy można w jakiś sposób zahamować ten proces, a może w ogóle go odwrócić?
Co odkryli naukowcy w kwestii czerwonego światła?
Nad odpowiedzią na to pytanie przez lata głowili się naukowcy z University College London. Odkryli oni, że nasz wzrok pogarsza się, ponieważ mitochondria w naszych komórkach receptorowych (czopkach odpowiadających za widzenie kolorów i pręcikach, dzięki którym postrzegamy kształty oraz ruch) tracą wydajność wytwarzania energii, która jest im niezbędna do prawidłowego działania, a którą tracą niezwykle szybko. Zajęli się wówczas odkryciem sposobu na spowolnienie, bądź nawet odwrócenie tego procesu i po latach badań odkryli sposób. Otóż, by ratować nasz wzrok należy wykorzystać światło. Oczywiście nie mówimy tu o jakimkolwiek świetle, lecz o fali fotonów o sprecyzowanych parametrach. Potrzebny jest nam strumień światła o długości fali od 650 do 1000 nanometrów. Światło takie cechuje się głębokim, czerwonym kolorem. Uczeni twierdzą, że codzienna trzyminutowa ekspozycja na takie światło pobudzi mitochondria do pracy i zahamuje pogarszanie się wzroku. Początkowo uczeni korzystali ze światła słonecznego o poranku, co pozwoliło im wykazać 17% poprawę widzenia kontrastu kolorów u uczestników eksperymentu. Próby w późniejszych godzinach (około południa) nie dały żadnych rezultatów.
Jak polepszyć swój wzrok z pomocą światła?
Codzienne wstawanie o wschodzie słońca bądź wczesnym poranku z pewnością nie jest marzeniem większości z nas, nawet jeśli chodzi o spowolnienie degeneracji naszego wzroku. Uczeni dokonali prób ze światłem LED o odpowiedniej długości fali i nawet po zmniejszeniu poziomu energii, tak by był jeszcze bardziej bezpieczny dla naszych oczu uzyskali zadowalające rezultaty. Powstała technologia, która pomoże nam w łatwy sposób hamować efekty starzenia się komórek receptorowych i w ten sposób chronić nasz wzrok. Jest ona bezpieczna i tania, dzięki czemu wkrótce zagości na stałe w naszych domach.
Kacper Witowski
Autor
0 Komentarzy