Czy w przyszłości oświetlać będą nas rośliny?

autor: | Oct 30, 2021 | Ciekawostki | 0 Komentarzy

Czy rośliny będą nas oświetlać?

Naukowcy od lat pracują nad alternatywnymi źródłami światła. Jednym z ich pomysłów jest to, by były nimi rośliny. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy rośliny mogą stać się biologicznymi lampami?

W czasopiśmie “Science Advances” opublikowano artykuł, w którym naukowcy opisują technologię sprawiającą, że rośliny świecą w nocy. Jak to możliwe? Na liście nanoszone są nanocząsteczki (glinian strontu), które po krótkim naładowaniu (wystarczy 10 sekund) mogą one świecić kilka minut. Ważne jest to, że nanocząsteczki  nadają się do ponownego ładowania, podobnie jak akumulatory.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które w przyszłości mogłyby dawać stałe źródło światła. Celem jest roślina emitująca światło. Krokiem w kierunku roślinnego oświetlenia są właśnie te z nanocząsteczkami. Ich celem jest pochłonięcie, przechowanie oraz wyemitowanie światła. Na razie udało się wyhodować z nanocząsteczkami bazylię, tytoń, rukiew wodną, stokrotkę i kolokazję. Jeszcze długa droga przed naukowcami, ale na tę chwilę liście wytrzymują cykle ładowania dwutygodniowe. Kiedy im się uda uzyskamy, nie tylko tanie oświetlenie naszych ulic, ale wpisze się ono w obecnie modne ekologiczne trendy i pozwoli nam bardziej dbać o naszą planetę.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jowita Baczyńska

Jowita Baczyńska

Autor

Najmłodsza na naszym pokładzie, dziennikarka z zawodu i pasji. W trakcie studiów medioznawczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link