Jastrzębie-Zdrój wraca do nocnego oświetlenia

autor: | Jul 23, 2020 | Newsy z branży i ze świata, Wszystkie artykuły | 0 Komentarzy

Duże miasta przywracają nocne oświetlenie

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele miast w całej Polsce postanowiło zrezygnować z niektórych udogodnień w ramach oszczędności. Jednym z nich było nocne oświetlenie, które w nowych warunkach gasło już o północy.

Niepopularna decyzja a ekologia oświetlenia

Decyzja miast o wyłączeniu świateł nie spotkała się z ciepłym przyjęciem, jednak szybkie kalkulacje pokazały, że taki ruch może pomóc zaoszczędzić miastom nawet 20 tys. złotych miesięcznie. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do szybkiego wzrostu wydatków nawet o 40%, nic dziwnego, że władze miast szukają oszczędności, gdzie tylko się da.

Powrót do nocnego oświetlenia

Jednym z pierwszych miast, które odważyło się przywrócić stary rytm oświetlenia, jest Jastrzębie-Zdrój. Prezydent miasta zapowiedziała, że wszystkie lampy zostaną włączone do końca lipca. Warto dodać, że samo przeprogramowanie szaf oświetlenia ulicznego może potrwać aż tydzień. Włączenie oświetlenia podyktowane było zwiększeniem się ruchu nocnego, ze względu na “poluzowanie” uprzednio wprowadzonych obostrzeń.

Wpływ oświetlenia nocnego na środowisko

Coraz więcej mówi się o efekcie zanieczyszczenia światłem. Sztuczny blask latarni zakłóca naturalny cykl zwierząt, a także zmienia zachowanie tych, które prowadzą nocny tryb życia. Ostatnie badanie dowiodły, że sztuczne światło oddziałuje również na rośliny, przez co zmienia się ich czas kwitnienia i okres spoczynku zimowego.

Stopień zanieczyszczenia światłem zależy od rodzajów opraw oświetleniowych i kierunku padania światła. To jeden z powodów, dla którego powinniśmy wymieniać lampy starego typu na nowoczesne LEDy, które dadzą mniej intensywny rodzaj światła – bezpieczniejszy dla otaczającego nas środowiska.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Wyłączenie oświetlenia nocnego z pożytkiem dla rodzimych gatunków flory i fauny

Wyłączenie nocnego oświetlenia i mniejszy ruch w mieście sprawił, że do życia pobudziły się nie tylko niektóre rośliny w parkach, ale także wiele małych zwierząt zamieszkujących nasze otoczenie. Jest to również związane z małą aktywnością w parkach miejskich, które przez pewien czas pozostawały zamknięte i odizolowane od ludzkiej aktywności.

Być może w przyszłości czeka nas więcej zmian związanych z miejskim oświetleniem, które znacząco wpłyną na dobrostan zwierząt i roślin.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link