Czy oświetlenie uliczne LED szkodzi owadom?

autor: | Sep 23, 2021 | Ciekawostki | 0 Komentarzy

Oświetlenie uliczne w historii przeszło wiele przemian. W samym XX wieku nasze ulice były oświetlane za pomocą lamp gazowych, łukowych oraz elektrycznych przy pomocy tradycyjnych żarówek.

W obecnym stuleciu przebojem do naszych domów wdarły się diody LED. Są one nie tylko jaśniejsze od tradycyjnych żarówek, ale też zużywają o wiele mniej energii. Ta właśnie cecha spowodowała, że włodarze miast zainteresowali się możliwością wymiany oświetlenia ulicznego na LED. W naszym kraju kilka spośród największych miast wymieniło już oświetlenie uliczne. Tak zrobiły między innymi Gdańsk, Kraków czy Bydgoszcz. Kolejne miasta także planują modernizację.
Mimo niezaprzeczalnych zalet ta forma oświetlenia ma również swoją ciemną, nomen – omen stronę. Diody LED przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia światłem. Powoduje ono u ludzi nadmierne wydzielanie melatoniny, co prowadzi do bezsenności i poczucia rozdrażnienia. Największy wpływ ma ono na owady, zwłaszcza te żerujące nocą. Niebieskie światło LED, jak wynika z badań, przyciąga o 50 procent więcej owadów niż tradycyjne żółte wytwarzane przez żarówki czy lampy sodowe. Zaburza ono ich rytm życia i przyczynia się do wymierania tych stworzeń. Jeśli proces ten będzie postępował, a zastępowanie tradycyjnego oświetlenia diodami LED na naszych ulicach jest bardzo kuszące dla włodarzy miast, będzie to miało negatywne konsekwencje dla całego ekosystemu. Prawdopodobne jest, że obecna oszczędność, w przyszłości okaże się jednym z większych błędów ludzkości.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link