LED – co oznacza skrót

autor: | Nov 29, 2021 | Encyklopedia | 0 Komentarzy

co oznacza skrót led

Diody LED na dobre zagościły zarówno w naszych domach, jak i na ulicach, gdzie zastąpiły tradycyjne żarówki sodowe oraz elektryczne o dużej mocy.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Ich głównymi zaletami są duża energooszczędność, co przy obecnych cenach energii jest szczególnie ważne, a także to, że dają mocne światło i w zasadzie dowolnej temperaturze barwowej, którą możemy dobrać wedle naszego uznania. Na ten typ źródeł światła mówimy zazwyczaj “ledy” lub diody LED. Co zatem kryje się pod tą nazwą?

LED to z języka angielskiego skrót od light-emitting diode czyli dioda emitująca światło.

Działanie tego typu źródeł światła opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku i zachodzi w półprzewodnikach gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudopęd. Podczas tego przejścia energia elektronu zmienia się w kwant promieniowania elektromagnetycznego. Najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest ze względu na łatwość, z jaką zachodzą przejścia, arsenek galu (GaAs).

 

Mateusz Borycz

Mateusz Borycz

Autor

Redaktor i wydawca naszego serwisu. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonat oświetlenia i historii wynalazków.

Jak oceniasz nasz wpis? Podobało się?

Kliknij na gwiazdkę aby wysłać ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Nie wstydź się, bądź pierwszy 🙂

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link