Czym jest klasa efektywności energetycznej lampy?

autor: | Feb 21, 2022 | Encyklopedia | 0 Komentarzy

Czym jest klasa efektywności energetycznej lampy?

Wszystkie sprzęty elektryczne posiadają szereg oznaczeń mających na celu pomóc nam dokonać świadomych zakupów. Jednym z nich jest klasa efektywności energetycznej dotycząca również wszelkiego rodzaju lamp i kinkietów. Co ona oznacza i jak ją odczytywać?

Co znaczy klasa efektywności energetycznej?

Jest to pojęcie, które definiuje jak dużo energii zużywa dany sprzęt elektryczny czy lampa. Opisuje się go literami od A do G. Klasa efektywności energetycznej wyrażana jest w kilowatogodzinach oraz opisuje stosunek wydajności urządzenia, żarówki czy lampy w stosunku do ilości energii, którą pobiera.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami!

nie wysyłamy spamu

Jakie są aktualne oznaczenia klas efektywności energetycznej?

W 2021 roku na skutek zmian w przepisach Unii Europejskiej doszło do zmian w oznaczeniu klas efektywności energetycznej. Celem tego zabiegu było jeszcze lepsze ujednolicenie i ułatwienie odczytywania ich przez konsumentów. Do niedawna mówiliśmy o klasach od A do G plus w najwyższej klasie (A) występowały dodatkowe oznaczenia “+”. Dziś zostały one wyeliminowane. Obecnie najlepszą klasą jest A (a nie jak wcześniej A+++). 

Oprócz tego zmieniono sposób wyliczania przez producentów parametrów urządzenia podanych na etykiecie. Wprowadzono również dodatkowe informacje na etykietach, m.in.:

  • klasy hałasu (oznaczenia A-D, gdzie D są najgłośniejsze);
  • nowe piktogramy – znaki graficzne, które przyporządkowane są do cech danego urządzenia
  • kody QR, które przekierowują nas do internetowej karty produktu w bazie EPREL

Warto pamiętać, że po zmianach, żarówka czy lampa, która miała klasę A+++, może mieć teraz klasę D. Te najwyższe zostały bowiem zarezerwowane dla sprzętów o najlepszych, często jeszcze nieistniejących parametrach.

Kacper Witowski

Kacper Witowski

Autor

Dziennikarz oraz autor tekstów naukowych i beletrystycznych. Student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Menu strony
Copy link